Απόκτηση πανεπιστημιακού πτυχίου

Σύμφωνα με το Ν.4610/2019 και την υπ.αριθμ.155/18-7-2019 Απόφαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Πατρών, οι φοιτητές  που έχουν ολοκληρώσει όλες τις υποχρεώσεις τους στο πρώην ΤΕΙ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ  και:
  • Δεν έχουν υπερβεί το 12ο εξάμηνο φοίτησης
  • Δεν έχουν κάνει αίτηση και δεν έχουν παραλάβει πιστοποιητικό αποφοίτησης
μπορούν, εάν επιθυμούν, να καταθέσουν αίτηση ένταξης μέχρι τις 15-9-2019 στη Γραμματεία του Τμήματος και να παρακολουθήσουν επιπλέον μαθήματα από το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος Νοσηλευτικής για να παραλάβουν πτυχίο πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Διαφορετικά θα παραλάβουν πτυχίο ΤΕΙ. Επισημαίνεται ότι η αίτηση είναι δυνατόν να ανακληθεί με νέα αίτηση του ενδιαφερομένου, η οποία υποβάλλεται το αργότερο έξι (6) μήνες μετά την κατάθεση της αρχικής. Τονίζεται ότι, οι φοιτητές που θα δηλώσουν ότι επιθυμούν να ενταχθούν στο Πανεπιστήμιο και να λάβουν πτυχίο πανεπιστημιακής εκπαίδευσης,  δεν μπορούν να παραλάβουν βεβαίωση περάτωσης σπουδών ούτε να ανακηρυχθούν πτυχιούχοι ΤΕΙ.
1.    Για τη λήψη πανεπιστημιακού πτυχίου, οι φοιτητές που ολοκλήρωσαν (ή θα ολοκληρώσουν) το Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών (2011) υποχρεούνται να εξετασθούν επιτυχώς:
        Α) Στα εξής επιπλέον μαθήματα:
  1. Βιολογία
  2. Νοσηλευτικές Θεωρίες
  3. Αγγλική Ορολογία
  4. Βιοχημεία-Βιοφυσική
  5. Βιοηθική
  6. Νοσηλευτική Μ.Ε.Θ.- Μονάδα Εμφραγμάτων
  7. Πρώτες Βοήθειες
  8. Συγγραφή Επιστημονικής Μελέτης
Διευκρινίζεται ότι οι φοιτητές που έχουν εξετασθεί (ή θα εξετασθούν) επιτυχώς στα κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα Νοσηλευτικές Θεωρίες, Νοσηλευτική Μ.Ε.Θ. –  Μονάδα Εμφραγμάτων και Πρώτες Βοήθειες – Προνοσοκομειακή Υποστήριξη Πολυτραυματία θα πρέπει να επανεξετασθούν στα μαθήματα αυτά (εφόσον αυτά είναι υποχρεωτικά στο Πρόγραμμα Σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών και έχει τροποποιηθεί η ύλη τους).
        Β) Σε 5 συνολικά κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα. Διευκρινίζεται ότι στα μαθήματα αυτά περιλαμβάνονται:
  • Τα κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα του Παλαιού Προγράμματος Σπουδών (συγκεκριμένα Μέθοδοι Διδασκαλίας στη Νοσηλευτική, Περιεγχειρητική Νοσηλευτική, Νοσοκομειακές Λοιμώξεις, Ογκολογική Νοσηλευτική, Διαγνωστική Νοσηλευτική).
  • Τα νέα κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα που προστέθηκαν στο Πρόγραμμα Σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών. Διευκρινίζεται ότι τα μαθήματα αυτά θα προσφέρονται σταδιακά από το ακαδ. έτος 2020-21.
2.    Για τη λήψη πανεπιστημιακού πτυχίου, οι φοιτητές που θα ολοκληρώσουν το Επικαιροποιημένο Πρόγραμμα Σπουδών (2017) υποχρεούνται να εξετασθούν επιτυχώς:
        Α) Στα εξής επιπλέον μαθήματα:
  1. Βιολογία
  2. Αγγλική Ορολογία
  3. Βιοηθική
  4. Νοσηλευτική Μ.Ε.Θ.- Μονάδα Εμφραγμάτων
  5. Συγγραφή Επιστημονικής Μελέτης
Διευκρινίζεται ότι οι φοιτητές που θα εξετασθούν επιτυχώς στα κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα Βιοηθική και Νοσηλευτική Μ.Ε.Θ. – Μονάδα Εμφραγμάτων θα πρέπει να επανεξετασθούν στα μαθήματα αυτά (εφόσον αυτά είναι υποχρεωτικά στο Πρόγραμμα Σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών και έχει τροποποιηθεί η ύλη τους).
  • Τα κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα του Παλαιού Προγράμματος Σπουδών (συγκεκριμένα Μέθοδοι Διδασκαλίας στη Νοσηλευτική, Περιεγχειρητική Νοσηλευτική, Νοσηλευτική Λοιμώξεων, Ογκολογική Νοσηλευτική, Διαγνωστική Νοσηλευτική, Διαπολιτισμική Νοσηλευτική).

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές μπορούν να επικοινωνούν με τη Γραμματεία του Τμήματος στα τηλέφωνα  2610 369114, -30, -31.